Ragasztók

Ha papírral dolgozol, a legfontosabb dolog, ami rendelkezésedre kell, hogy álljon, a feladatnak megfelelő ragasztó. Nagyon bosszantó, ha a befektetett energia és idő ellenére pár nap után elenged a ragasztás, szétesik a mestermű vagy javításra szorul.
Most személyes tapasztalatainkat osztjuk meg veled, illetve pár olyan megoldást is, amit még mi nem használtunk, de túlmutat a technokolon és a ragasztóstiften. A bejegyzésben szereplő termékeket nem fizetett együttműködés keretében mutatjuk be, mi ezeket használjuk és szeretjük, vagy hallottunk róluk és érdekesnek tartjuk a bemutatásukat. A javasolt és nem javasolt felhasználási módoknál felsorolt ajánlás nem teljes lista, elsősorban a termékeinkre vonatkoznak.
Ragasztópisztoly
Az első számú kedvenc, ami a kreatív feladatoknál eszünkbe jut. Rengeteg dologra jó is, azonban nem mindig és nem mindenhez. A ragasztórúd anyaga hőre olvadó, rendkívül gyorsan kötő ragasztó, mely igen erős kötést biztosít. Ha papír alapanyagon szeretnénk használni, elsősorban vastagabb kartonokat tudunk vele szépen és nagyon hatékonyan ragasztani. Vékonyabb papírok esetében is igen hasznos, viszont számolnunk kell azzal, hogy a ragasztás látszani fog, amennyiben nem eltakarható valamilyen módon.
Amihez ajánljuk:
- Papírvirágok. A virágokat mindig az alján ragasztjuk, a rétegek egymásra helyezésével pedig szinte teljesen láthatatlan módon tartja nagyon stabilan a kész darabot. Ha csokrot szeretnél készíteni papírból, mindenképpen legyen a kezed ügyében ragasztópisztoly!
- Koszorúk, ajtódíszek. Ebben az esetben általában nem csak papírokat ragasztunk egymáshoz, hanem alaptól függően fát, szalmát, örökzöldet, fémet. Ezekre kizárólag ilyen módon tudjuk ragasztással rögzíteni a dekorelemeinket. Nagyobb mennyiségű olvadék is eltakarható, és akár az előző esetben, itt is kifejezetten fontos hogy ne potyogjon le a kész alkotásról semmi.
Amihez nem ajánljuk:
- 3D szobrok. A 3D szobrok esetében kiemelten fontos, hogy a ragasztás a lehető legkevésbé, vagy egyáltalán ne látszódjon. Ha gyakorlottak vagyunk és van egy szuperjó ragasztópisztolyunk, természetesen nem lehetetlen, de erre a feladatra sokkal jobb megoldások is vannak.
Ez az az eszköz, amin nem érdemes spórolni. Mindenkinek ismerős a jelenség, amikor orrán-száján dől a ragasztó ha kell, ha nem. Nem túl gazdaságos megoldás ha egy ragasztórúd legalább harmada elfolyik feleslegesen, de még a munkánkat is megnehezíti. Mivel neked fontos a precíz ragasztás is a megfelelő adagoláson túl, ezért olyat válassz, aminek a hegye minél vékonyabb. Ha barkácsáruházban vásárolsz, különösen figyelj erre, nem padlót szeretnél vele ragasztani, hanem rózsaszirmot. :)
Két típusa létezik, alacsony és magas hőmérsékletű ragasztópisztoly. Az alacsony hőmérsékletű elnevezés ne tévesszen meg, ebből is 100 C fok körüli olvadék távozik, a magas hőmérsékletű társából 160 C körüli. Ez az adat annyiban lehet fontos neked, hogy mindig a megfelelő ragasztórudat válaszd a gépedhez.
Mi a műhelyünkben 2 típust használunk. Az egyik egy hagyományos, "pisztoly" formájú, kerámiabetétes verzió. Ami miatt különösen szeretjük, az a majdnem 2 méter hosszú kábel, így kényelmesen elér a konnektrotól a munkafelületig. Ez a típus nagyjából 10 percig vezeték nélküli használatra is alkalmas, nem csöpög, nem folyik, tökéletesen adagolja a ragasztót. A másik egy "toll" formájú, kisebb eszköz. Ez egy vezeték nélküli kis szerkezet, 2 db tölthető AA elemmel működik (töltő és a két elem is jár hozzá), használata ezért nagyon kényelmes. A hegye igazán vékony és nagyon pontosan adagolja a ragasztót, kis ragasztásokhoz nagyszerű. Egyetlen hátránya, hogy a hozzá kapható aprócska betétekkel működik, de egy ilyen betét tapasztalataink szerint nem sok mindenre elég, ehhez képest az ára igen borsos a nagy ragasztópisztolyba való betéthez képest. (Próbáltuk "meghekkelni" és felvagdosni egy vékony ragasztórudat, maradjunk annyiban hogy nem volt jó ötlet.... :D ) Alapvetően szuper kis eszköz, de inkább olyan projektekhez ajánljuk, ahol pár ragasztás szükséges csak.
Ragasztópisztollyal mindig fokozott óvatossággal dolgozz! Forró, az ujjadra cseppenve ráadásul rá is ragad, garantált az elsőfokú égési sérülés, ennyit meg egy ajtódísz sem ér. Gyerekekkel nem ajánlott a használata, legyen bármilyen ügyeskezű a lurkó, komolyan meg tud égni a finom bőr az ujjakon.
Hobbiragasztó
Az egyik legolcsóbb, de papírragasztáshoz szinte a legjobb ragasztó. Folyékony, fehér színű, áttetszőre száradó és erősen köt. Bőrröl simán lejön, ruhából kimosható.
Amihez ajánljuk:
- 3D szobrok. A webáruházban szereplő mintamodelleket általában ilyen ragasztóval készítjük el. Kevés elég belőle, gyorsan megköt és tartósan ragaszt. Ha véletlen megfolyna a felületen picit, az sem gond, mert áttetszőre szárad. Azonban figyelj, mert ha túl nagy mennyiséget viszel fel, eláztatatja a papírt.
Amihez nem ajánljuk:
- Papírvirágok. Nem lehetetlen küldetés, de száradása azért jelentősen tovább tart, mint a ragasztópisztolyé, közben a szirmok elmozdulhatnak. Ha mégis ezzel vágnál bele a virág összeállításába, jó megoldás lehet, ha az elkészült virágot fejjel lefelé lógatod a ragasztó teljes száradásáig.
Vásárlásnál arra érdemes figyelni, hogy a kiszerelés minél precízebb adagolófejjel rendelkezzen, így kis mennyiséget is nagyon pontosan tudsz felvinni a ragasztandó felületre. Nekünk ez a kedvencünk.
Gyerkőcökkel is biztonságosan használható.
Kétoldalú ragasztószalag
A papírtechnikánál bizonyos feladatokra a legjobb megoldás, főleg akkor, ha nem szereted ha ragasztós lesz a kezed vagy az asztalod. A papírragasztáshoz használt kétoldalú ragasztót inkább kreatív hobby boltokban vagy papírboltokban érdemes keresned, a barkácsáruházkban kapható verziókat parkettaszegély ragasztásához fejlesztették ki, neked ennél gyengébb típusra van szükséged és olyanra, aminek a ragasztója átlátszó. A termék több méretben kapható, 5 mm szélességtől felfelé. Nagyon szépen, láthatatlanul és erősen ragaszt, hátránya, hogy a két ragasztandó darabot össze kell nyomnod, ez pl a szobroknál nem minden esetben a legpraktikusabb.
Amihez ajánljuk:
- 3D szobrok. Egyszerűbb verzióknál teljesen jól használható, biztosan nem lesz hullámos a papír és nem folyik ki a ragasztó. Sajnos nem jollyjoker, mert a nehezen hozzáférhető élekre (amikor már majdnem elkészültél) macerás felragasztani, és, ahogy feljebb említettük, nem minden esetben tudod szépen összenyomni a két ragasztandó darabot.
- Pauszpapír. Gyönyörűen ragasztja, majdnem láthatatlan.
Igazán szubjektív vélemény, de nekünk nem tartozik a kedvenc megoldásaink közé. Ha sok elemet szeretnénk vele ragasztani, elég idegőrlő tud lenni a méretre vágás és a második oldaláról leszedni a kis papírkát. De ez tényleg csak saját tapasztalat, természetesen nem biztos hogy ez téged zavar.
Ragasztóroller
Hasonló elven működik, mint a kétoldalú ragasztó, használata egyszerűbb, de kicsit bekorlátozza a felhasználhatóságát. Látványra pontosan úgy néz ki, mint egy hibajavító roller, csak fehér csík helyett egy átlátszó ragasztócsíkot tudsz vele húzni. Tapadása kicsit gyengébb, mint a kétoldalú ragasztóé. Használatához szükséges, hogy a ragasztandó felület asztalon legyen, ez 3D szobrok esetében az első pár ragasztás után már nehezen megoldható.
Amihez ajánljuk:
- Pauszpapír. Lámpásainkba pauszpapírral imitáljuk a tejüveget, ezeket a legszebben és leggyorsabban ragasztórellerrel lehet ragasztani. (De ne keseredj el, ha nincs kéznél, a hobbiragasztó is teljesen jól működik kartonon, vékony csík nem áztatja és hullámosítja a papírt. A vékonyabb papírból készült modelleknél ajánlott a roller használata, de ezekhez a készletekhez adunk is egyet.)
Hátránya, hogy nem a legolcsóbb megoldás, de ha szereted a papírtechnikát, hasznos lehet belőle egyet tartani otthon.
A következő termékeket nem használtuk, de szerintünk nagyon hasznosak, és ötletként megmutatjuk neked:
Öntapadóra száradó ragasztó
Nehezen hozzáférhető, kis felületek ragasztásához ajánlott, illetve csillámporral, bársonyporral való díszítéshez. Meg kell várni, míg a ragasztó teljesen megszárad (átlátszó lesz). Ennek egy változata a Zig 2-way ragasztó, ami nedvesen tartósan ragaszt, száradás után a már említett öntapadó felületet képez.
Ragasztó toll
A legkisebb, legprecízebb ragasztáshoz ajánlott.
Azt hiszem elég alaposan kiveséztük a ragasztó témakört, a teljesség igénye nélkül. :) Reméljük sikerül megtalálnod az igényeidnek megfelelőt, amivel öröm a kreatív munka.